Taste of Anatolia – Türkiye’den Filmler festivalinin üçüncüsünün filmleri açıklandı

Birleşik Krallık’ın tek bağımsız Türk film festivali olan Taste of Anatolia – Türkiye’den Filmler’in üçüncüsünde gösterilecek filmler açıklandı.

2-5 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival, Türkiye’nin duayen ve genç kuşak yönetmenlerinden, mültecilerden kadın hikâyelerine uzanan çarpıcı konulara odaklanan filmleri ekrana taşıyacak. Suna Yıldızoğlu, Birkan Sokullu ve Alican Yücesoy gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmlere imza atan yönetmenler arasında Ümit Ünal gibi usta isimler var.

Festival tamamen çevrimiçi gerçekleşecek ve önceden kayıt yaptırmış olan tüm izleyicilerle Balık Arts TV üzerinden ücretsiz olarak buluşacak.

Cambridge, 26 Ağustos, 2021: Birleşik Krallık’ın tek bağımsız Türk film festivali olan Taste of Anatolia – Türkiye’den Filmler’in üçüncüsünün oldukça çeşitli olan programı açıklandı. 2-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festival, Türkiye’nin duayen ve genç kuşak yönetmenlerinden, mültecilerden kadın hikâyelerine uzanan çarpıcı konulara odaklanan filmleri ekrana taşıyacak. Suna Yıldızoğlu, Birkan Sokullu ve Alican Yücesoy gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmlere imza atan yönetmenler arasında Ümit Ünal gibi usta isimler var.

‘Aşk, Büyü, vs.’, ‘Kronoloji’, ‘Küçük Şeyler’, ‘Gölgeler İçinde’, ‘Omar ve Biz’, ‘Ah Gözel İstanbul’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘7 Kibele’ gibi festivalin öne çıkan filmlerinin çoğu daha önce ulusal ve uluslararası festivallerde gösterildi ve ilk kez Birleşik Krallık izleyicisiyle buluşacaklar. Bu yılın programında yer alan 29 kurmaca, 9 belgesel olmak üzere toplam 38 yapım arasında, 29 kısa film bulunuyor.

Britanya’daki film ve sanat vakfı Balık Arts’ın tarafından düzenlenen Taste of Anatolia – Films from Turkey (Anadolu’nun Tadı – Türkiye’den Filmler / TOA), bu sene tamamen çevrimiçi gerçekleşecek ve filmler önceden kayıt yaptırmış olan tüm izleyicilerle Balık Arts TV üzerinden ücretsiz olarak buluşacak.

Festival Direktörü Yeşim Güzelpınar, “Pandemiyle dijital platformların yükselişi, Britanya’daki Türk filmi iştahımızı da kabarttı. 3. Taste of Anatolia – Türkiye’den Filmler, Birleşik Krallık’ta ilk kez gösterilecek olan ve ödüllü, bağımsız Türk filmleriyle bu ilgiyi beslemek istiyor.   

Dört gün boyunca TOA, Türkiye’de yaşamı gözler önüne serecek: çarpıcı sosyal konulara mizah ve dramı kullanarak eğilen 38 filmi, izleyiciler diledikleri zaman ücretsiz olarak izleyebilecek!” dedi.

Taste of Anatolia’nın öne çıkan filmleri arasında bulunan ‘Aşk, Büyü, vs.’, Türkiye sinemasında alışık olmadığımız bir biçimde iki kadının aşkını ve farklı sınıflardan gelmenin sonuçlarını anlatıyor. Başrolleri paylaşan Selen Uçer ve Ece Dizdar pek çok festivalden en iyi oyuncu ödülüyle ayrıldılar. Filmin yönetmeni ise Yeşilçam’ın mutfağında yetişen, ‘Teyzem’ ve ‘Hayallerim Aşkım ve Sen’in senaryolarından tanıdığımız, ‘Ara’, ‘Nar’ ve ‘9’ filmlerinin yazar ve yönetmeni Ümit Ünal.